Haber

Muhalefet lideri Ousmane Sonko, Senegal’de hastaneye kaldırıldı

Senegal’de muhalefet lideri Ousmane Sonko, bir haftalık açlık grevinin ardından hastaneye kaldırıldı.

Senegal’de 28 Temmuz’da muhalefet lideri ve Ziguinchor Belediye Başkanı Ousmane Sonko’nun “ayaklanma çağrısı” nedeniyle tutuklanmasının ardından 30 Temmuz’da açlık grevine başladı. Sonko’nun feshedilen partisi PASTEF’ten yapılan açıklamada, 49 yaşındaki Sonko’nun bir haftadır açlık grevi yaptığı için başkent Dakar’da hastaneye kaldırıldığı, Sonko’nun sağlığından yetkililerin “sorumlu” olduğu belirtildi.

Senegal’deki olaylar

2021 yılında Senegal’de masaj salonunda çalışan 20 yaşındaki bir kadına tecavüz etmek ve ölümle tehdit etmekle suçlanan muhalefet lideri Sonko, geçtiğimiz Haziran ayında mahkeme kararının açıklanmasının ardından yandaşlarını sokağa çağırarak polisle çatışmıştı. Mahkeme, Sonko’yu tecavüz suçlamasından beraat ettirdi ve 21 yaşın altındaki kişilere yönelik ahlaksız davranış olarak tanımlanan bir kabahatten 2 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Kararı protesto eden Sonko taraftarları, sokağa dökülen olaylarda en az 16 kişi hayatını kaybetti.

Sonko, Senegal’deki 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üçüncü oldu. Muhalefet destekçileri, hükümetin Sonko’nun 2024 seçimlerine katılmasını engellemek için hapis cezasını çekmekte olduğunu ileri sürdüler. – DAKAR

devrekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu