Haber

Ayvalık’ta Zeytinin Geleceği Tasarlandı

Ayvalık’ta, Koç Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Kısmı Doktora öğrencileri tarafından “Zeytincilik Çalıştayı” düzenlendi.

Ayvalık Kent Kurulu ve Ayvalık Belediyesi iştirakinde düzenlenen ve Ayvalık’taki istekli zeytin üreticileri, Ziraat Mühendisleri ve tasarımcıların bir ortaya geldiği çalıştayda zeytinin üretiminden sofralarla buluşmasına tüm strateji belirleme ve bilimsel çalışmalar masaya yatırıldı.

Dr. Öğretim Üyesi Aykut Coşkun koordinatörlüğündeki Ayvalık’ta konuk edilen 15 öğrenci, endüstriyel tasarım konusundaki yeteneklerini geleceğin zeytinciliği için sergiledi. İleri teknoloji hasat makinelerinden, zeytinin tüm basamaklarında gereksinim duyulabilecek yeni kuşak aletlere kadar bütün ekipmanları tabiat ve günümüz şartlarına uygun, hatta gelecekteki gereksinime karşılık verecek biçimde tekrar tasarlayan akademik öğrenciler projelerini yakın gelecekte hayata geçirmeyi hedefliyorlar.

Çalıştay hakkında açıklamada bulunan Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin, zeytinciliğe verdiği değere değindi. Zeytinciliğin gelişmesi ismine verilen her çalışmaya takviye vermeye hazır olduklarını söz eden Lider Mesut Ergin bilimsel olarak yapılacak tespitler açısından bu çalıştayın çok değerli olduğunu söyledi. Çalıştayı yakından takip eden ve ziyarette bulunan Lider Ergin; “Kentimizde konuk ettiğimiz Koç Üniversitesi Doktora öğrencileri tarafından gerçekleştirilen, zeytin hasat sürecindeki sorunların görüşüldüğü ve hasat araçlarının tekrar tasarlandığı çalıştaya katılıp öğrencilerimizle sohbet ettik, zeytinin geleceğini konuştuk. Kooperatifimiz tarafından üretilen zeytinyağı eserleri ve Ayvalık Belediyesi Kültür Yayınları olarak çıkarttığımız kitaplarımızı ikram ettik. Bu türlü pahalı öğrencileri, ülkemizin ve zeytinin geleceğine dizaynlarıyla taraf verecek gençleri kentimizde konuk etmekten memnunluk duyuyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu